Makaleler

BEBEKLERDE EGZAMA

BEBEKLERDE EGZAMA

Egzama, bebeğinizin cildinde kızarıklık, kaşıntı, ağrıya yol açabilen , sık görülen bir cilt problemidir.

Her 10 çocukdan birinde görülebilir. % 90’ ı 5 yaşından once görülür. Genellikle bebeğinizin akrabalarında da benzer bir cilt sorunu ya da astım , alerjik rinit gibi alerjik hastalıklar bulunabilir. Genetik yatkınlık bulunmaktadır.

Egzaması olan bebeklerde astım daha sık görülür ancak bunun nedeni egzama değildir. % 50’ sinde astım , 2/ 3 ‘ ünde alerjik rinit görülebilir.

Egzamanın kesin bir tedavisi yoktur,ancak bu durum bebeğinizin ömür boyu ağrı ve kaşıntısı olacağı anlamına da gelmez. % 50 sinde kaybolur, % 50’ sinde ise daha hafif bir şekilde erişkin dönemde devam eder.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, anne inek sütü ve yumurta tüketimini bıraktığında egzamanın daha iyi seyrettiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yine en az dört ay anne sütüyle beslenen bebeklerde de , özellikle anneleri süt tüketmiyorsa daha az egzama görüldüğünü gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Günlük banyolar, egzamalı cildin infekte olmasını önleyeceğinden bebeğinize iyi gelecektir. Çok fazla sabun ya da banyo köpüğü kullanmamak, iki kez durulamak gerekmektedir.

Pamuklu ya da doğal giysilerle giydirmeniz iyi olur. Yünlü, sentetik giysiler giydirmeyiniz. Yeni aldığınız bir giysiyi giydirmeden once mutlaka yıkayınız. Yoğun deterjan, parfüm, boya, alkol içeren sabunlar kullanmayınız.

Kış ayları gibi havanın kötü olduğu mevsimlerde egzama kötüleşebilir Nemlendirici bir krem kullanmak gerekebilir. Havanın nemli olduğu yaz ayları daha iyi gelir.

  • PAYLAŞ :