Makaleler

BÜYÜME AĞRILARI NEDİR ? NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ ?

BÜYÜME AĞRILARI NEDİR ? NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ ?


Çocuğunuz zaman zaman geceleri bacak ağrıları ile uyanıyor mu ?

Okul öncesi çocukların ve gençlerin bir kısmında zaman zaman her iki bacağında da hissedilen ağrılar olabilir . Büyüme ağrıları olarak adlandırılan bu ağrılar, genellikle öğleden sonra veya akşamları görülür. Ancak çocuğunuzun gece yarısında uyanmasına da neden olabilir.

Genellikle erken çocuklukta, 3 veya 4 yaşlarında başlar. 8-12 yaş arası çocuklarda tekrar artma  eğilimindedir. İsmine  rağmen, büyüme patlamasına bağlı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Çocuğunuzun kaslarının çok çalışmasına neden olacak yoğun çocukluk aktiviteleri nedeniyle olan  kas ağrılarına da  bağlı olabilir. Bu aktiviteler koşma, atlama ve tırmanma içeren aktivitelerdir. Ağrının derecesi her çocukda farklı olabilir. Her gün görülmeyebilir.

Bacak ağrıları o kadar acı verebilir ki, çocuğunuzu uykudan uyandırabilir.  Ancak sabahları kaybolur. Genellikle çocuğun aktiviteleri için bir engel teşkil etmez.

Genel olarak, büyüme ağrıları her iki bacakta, özellikle uylukların önünde, bacakların  veya dizlerin arkasında hissedilir. 

Büyüme Ağrıları  Nasıl Teşhis Edilir? 

Muayene ve ağrının özellikleri ile tanı konulabilir. Ancak tanıdan önce  ağrının diğer olası nedenlerini dışlamak önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun ağrıları için doktora görünmeniz önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir? 

Büyüme  ağrılarının tedavisi çocuğunuzun ne kadar ağrısı olduğuna  bağlıdır. Ilık bir  bezin ağrılı bacağa  yerleştirilmesi ve  bacaklara masaj yapmak ağrıyı hafifletebilir. 

Ağrı iyileşmezse, doktorunuza, çocuğunuza parasetamol veya ibuprofen gibi  bir ağrı kesici ilacı vermesinin uygun olup olmadığını sorun. Asla  aspirin vermeyin. Çocuklarda aspirin kullanımı, Reye sendromu adı verilen hayatı tehdit eden bir hastalıkla ilişkilendirilmiştir. 

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız ?

Büyüme  ağrılarının neredeyse her zaman iki bacağında da hissedildiğini bilmek  önemlidir. Sadece bir bacakta olan ağrı, daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :