Makaleler

Çocuğunuzun İmmun Sistemini Nasıl Güçlendirebilirsiniz ?

Çocuğunuzun İmmun Sistemini Nasıl Güçlendirebilirsiniz ?

İmmun sistem, çocuklarınızın arkadaşı gibidir. Çocuğunuzu infeksiyonlardan korur. Ancak çocuğunuzun da arkadaşına destek verir gibi immun sistemini de koruması ve destek vermesi gerekir.

İmmun sistem, özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde bakteri ve virüslerle savaşmak üzere beyaz küre hücrelerini üreten,depolayan ve vücuda dağıtan bir sistemdir.

Meyve ve sebze ile beslenen çocukların immun sistemi daha güçlü:

Anne ve baba olarak çocuğunuza ‘’ sebzeni bitir, meyveni yemelisin ‘’ demekde haklısınız. Çalışmalar, yeterli sebze – meyve tüketenlerin daha az hasta olduğunu göstermektedir.

Yeterli uyku uyuyan çocukların immun sistemi daha güçlü:

Uyku ve immune sistem arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır.

Uyku ihtiyacı ise yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Birçok erişkin için 7- 8 saat arası uyku yeterli iken, ergenlerde 9 – 10 saat, okul çocuklarının en az 10 saat, okul öncesi çocukların 11- 12 saat, yenidoğanların 16 – 18 saat uyuması gerekmektedir. Eksik uyku sonradan uyunarak kapatılamaz . Çocuklarınıza uyku seromonisi oluşturarak ihtiyaçları kadar uyumalarını sağlamalısınız.

Mutlu çocukların immun sistemleri daha güçlü:

Hukuk öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada immune sistemleriyle düşünceleri , duygusal durumları arasında güçlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Kendilerini okullarında mutlu hisseden öğrencilerin immune sistemlerinin daha iyi çalıştığı, hastalıklarla daha iyi savaştığı gösterilmiştir.

İmmun sistemi güçlendiren 13 gıda :

Brokoli, ıspanak, buğday ruşeymi, mantar, badem, yogurt, yeşil çay, sarımsak, tatlı patates, karpuz, lahana, greyfurt,yaban mersini gibi besinler zengin selenyum, çinko, B vitamini , riboflavin, niasin, glutatyon içerikleri nedeniyle immun sistemi güçlendirmektedirler.

  • PAYLAŞ :