Makaleler

Yeni Anneler İçin 12 Süper Gıda Önerisi !

Yeni Anneler İçin 12 Süper Gıda Önerisi !

Yeni Anneler İçin Süper Gıdalar !

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için sütün miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Bu nedenle size enerji verirken bebeğinizi sağlıklı büyüten besinlerin seçimini doğru yapabilmelisiniz. Bebeğinizin güzel beslenmesi için gereken besinler alınamazsa, sizin depolarınızdan kullanılmaya başlar. Bu da sağlığınız için uygun olmaz.Aşağıda bebeğinizi emzirirken hem sizin daha sağlıklı olmanızı, hem de sütünüzün daha besleyici olmasını sağlayabilecek besin önerilerini bulabilirsiniz.

Somon :

Somon mükemmel bir besindir. Diğer yağlı balıklar gibi DHA içerir. Somon yağı, daha kısa süreli olmasına rağmen, omega – 3 yağ asidi açısından daha zengindir. Vücudumuzun kendi başına omega – 3 salgılama becerisi olmadığından, gıdalarla almak zorundayız. Omega – 3 yağ asitlerinin kalp krizi, koroner kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir.

Çiftlik somonu yerine deniz somonu tercih edilmelidir. Omega- 3 yağ asidinden daha zengindir. Daha az da toksin içerir.

Emziren, hamile olan ya da çocuk sahibi olmayı planlayan kişilerin haftada iki porsiyon somon yemeleri önerilmektedir.

Düşük Yağ İçeren Günlük Ürünler:

Sağlıklı bir emzirme dönemi için yoğurt, süt ya da peynir gibi süt ve süt ürünlerinin günlük olmasına özen gösterilmelidir. Bu besinler protein, B vitamin açısından zengin olduğu kadar kalsiyumun da en önemli kaynağıdırlar. Bu durum, bebeklerinizin kemiklerinin gelişimini de olumlu etkiler. Günde en az üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kırmızı et:

Yeni bir annenin kırmızı et gibi demir içeriği zengin gıdalara ihtiyacı bulunmaktadır. Demir eksikliği, kendinizi yorgun hissetmenize yol açacağı gibi, bebeğinizin demir seviyesinin de düşük olmasına neden olur.

Kırmızı et, yeni annelerin protein ve B12 vitamini ihtiyacı için mükemmel bir kaynaktır.

Yaban mersini :

Emziren anneler günde en az iki meyve veya meyve suyu tüketmelidirler. Yaban mersini ihtiyaçlarınızı karşılayan çok önemli bir kaynaktır. Vitamin – mineral ihtiyacınızı karşıladığı kadar, karbonhidrat içeriği nedeniyle size enerji de sağlayacaktır.

Kahverengi Pirinç :

Emzirme döneminde karbonhidratları keserek hızlı kilo vermeye çalışmayınız. Sütünüz azalabilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Kahverengi pirinç gibi tahıllar, sütünüzün kaliteli olmasını sağlarken, size enerji de verir.

Portakal :

Portakal gibi turunçgiller , emzirme dönemi için mükemmel bir gıda grubudur. C vitamin ihtiyacınızı sağlarken sıvı ve enerji de sağlamış olur.

Yumurta:

Protein içeriği çok yüksektir. Omega – 3 yağ asidi ile zenginleştirilmiş yumurta tüketimi, sütünüzün esansiyel yağ aside içeriğini de yükseltir.

Lifli Sebzeler :

Ispanak, brokoli gibi lifli sebzeler özellikle A vitamini deposudurlar. Bunun yanı sıra kalsiyum, C vitamin ve demir de içerirler. Kalori miktarları da düşüktür.

Tahıllı Gevrekler:

Uykusuz bir geceden sonra bir anne için en güzel şey güzel bir kahvaltıyla enerji almaktır. Tahıllı gevrekler bunun için iyi bir seçenek olabilir.

Su:

Emziren bir anne için en önemli yorgunluk nedenlerinden biri de yeterince sıvı alamamaktır. Enerji seviyenizi ve süt üretiminizi en üst seviyede tutmak için yeterli sıvı tüketmelisiniz.

Meyve suyu, su ya da süt olarak tüketebilirsiniz. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri çok az tüketmelisiniz. Kafein, sütünüze geçerek, bebeğinizde huzursuzluk ve uyku bozukluğuna yol açabilir.

  • PAYLAŞ :