Sık Sorulan Sorular

Sporcu çocukların beslenmesi nasıl olmalıdır?

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme yapmak çocuk ve adölesan gelişiminde çok önemli bir yer almaktadır. Sağlıklı beslenme , egzersiz programını , kas – kemik gelişimini desteklemektedir. Düzenli spor yapan çocuklarda yetersiz beslenme, hem spor performanslarını olumsuz etkilemekte , hem de büyüme ve gelişme geriliğine yol açabilmektedir.

Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı beslenme programı sadece antreman ya da turnuva günü değil, hergün uygulandığında bir fayda sağlamaktadır. Böyle bir program çocukların kaslarında enerji depolamalarını sağlayacak, büyüme ve gelişmelerini uyaracaktır. İyi beslenemeyen çocuklar, spor yaparken çabuk yorulup, zamanla spora ilgilerini de kaybedebilirler.

Antreman sırasında beslenmeleri nasıl olmalıdır

Çok zorlayıcı olmayan, bir saatten kısa süreli antremanlarda meyveli süt gibi içecekler yeterli olabilir. Uzun süreli antremanlarda kantinlerde sağlıklı beslenme seçenekleri olmayabileceği için yanınızda meyveli yoğurt, peynir – ballı sandiviç, süt ve doymamış yağ asitleri– yüksek lif içeren avokado – peynir – ekmek , kuruyemiş – meyve- süt benzeri gıdaları bulundurmanız yararlı olabilir. Antreman sırasında sıvı tüketiminin önemine tekrar dikkat çekmek istiyorum.

Antreman sonrası beslenmeleri nasıl olmalıdır

Her antremandan sonra, özellikle devam eden günlerde de antremanları varsa çocuklarınızın yakıt depolarının dolması, performanslarını en üst düzeyde tutabilmeleri için sağlıklı beslenmeye devam etmeleri ve yeterli sıvı tüketimleri çok önemlidir.

Spor sonrası, 30 – 60 dakika içerisinde yüksek karbonhidrat ve orta düzeyde proteinden oluşan besinlerin tüketilmesi başlanmalıdır. Peynirli ya da hindili sandiviç yanında süt,